Indeks glikemiczny

Większość diet jest niezwykle uciążliwa, ponieważ zmuszają nas one do tego, by cały czas planować dzienny jadłospis w oparciu o ilość kalorii, na które będziemy mogli sobie pozwolić. Jednak dieta South Beach opiera się na innych zasadach, ponieważ tutaj przychodzi nam z pomocą indeks glikemiczny (IG), który w uproszczeniu jest wyznacznikiem poziomu glukozy, który będzie występował w krwi 2-3 godziny po spożyciu porcji produktu zawierającej 50 gramów przyswajalnych węglowodanów.

indeks glikemiczny dla różnych produktów spożywczych

Indeks glikemiczny dotyczy tylko węglowodanów, ponieważ tłuszcze i białka nie powodują wysokiego wzrostu poziomu glukozy. Indeks glikemiczny może być używany do planowania diety odchudzającej. Bardzo szybko zauważymy, że lista produktów sporządzona w oparciu o wartość IG jest niezwykle pomocna i stosując się zawartych w niej informacji bez żadnych trudności będziemy mogli ściśle przestrzegać diety plaż południowych, a zarazem sprawiać, by nasze dania nie były monotonne. Ponadto znacznie łatwiej będzie nam zapamiętać to, jaki poziom węglowodanów znajduje się w danym produkcie, aniżeli ile dostarcza on kalorii.

W ten sposób będziemy mogli stosować się do zaleceń takiej diety niezależnie od tego, w jakim będziemy przebywać kraju, czy też, jaki tryb życia będziemy powadzić. Nie istnieje wobec tego żadne ryzyko, że taka dieta może okazać się dla nas męcząca z technicznego punktu widzenia, dlatego też przygotowywanie potraw zawsze będzie dla nas entuzjastycznym doświadczeniem.

Wzór do obliczania indeksu glikemicznego

wzór indeks glikemiczny